Veličkos druskų kasyklos

velickos-drusku-kasyklos

Jei lankysitės Krokuvoje, nepraleiskite progos aplankyti Veličkos druskų kasyklas. Tai – vienintelės druskos kasyklos pasaulyje, kurios veikė nepertraukiamai nuo viduramžių ir kuriose galima pamatyti kalnakasybos technologijų raidą.

Sunku įsivaizduoti visą kasyklos dydį: bendras tunelių ilgis viršija 300 kilometrų, o iškastos jos net 9 lygiais. Lankytojai, būtinai lydint gidui, kasyklose gali apžiūrėti 3 kilometrų turistinį maršrutą.

Norint patekti į kasyklas, reikės susimokėti apie 20 zlotų suaugusiajam ir apie 10 zlotų vaikui. Taip pat norint fotografuoti reikia papildomai nusipirkti tai leidžiantį lipduką už 10 zlotų. Į kasyklą lipsite 58 metrus žemyn 378 mediniais laiptais. Į tarpą tarp laiptų bijantiems uždarų patalpų geriau nežiūrėti 🙂

2011-10-18 Varsuva Krokuva (83)

Tik nulipus žemyn atsiveria gan erdvi patalpa – vadinamoji Danilovičiaus šachta. , kurioje įrengti kondicionieriai, apšvietimas – net nesijaučia, kad esama po žeme. Ši šachta naudota transportuoti druskai iš kitų šachtų. Koridoriai, jungiantys patalpas gan erdvūs ir patogūs vaikščioti.

2011-10-18 Varsuva Krokuva (89)

Keliaujant nuo vienos šachtos iki kitos, gidas įdomiai papasakos apie kiekvieną ekspoziciją pakeliui, apie druskos gavybai naudotus įrankius.

Tiesa, kasykloje vyrauja prieblanda, kokia puikiai matoma nuotraukose. Nepagalvojusiems apie fotoaparato stabilumo užtikrinimą, be blykstės fotografuoti nepavyks, nes kiekvienas krustelėjimas sulies nuotrauką. Na, o fotografuojant su blykste neatsiskleis tikrasis prieblandoje slypintis grožis.

Norintiems parsivežti fotografijų iš Veličkos druskos kasyklų, būtina vežtis fotoaparatą bei trikojį. Tikrai nepavyks kokybiškai fotografuoti mobiliaisias. Tuo labiau, daugumą ekspozicijų draudžiama fotografuoti su blykste, ją galima naudoti tuneliuose pakeliui iš šachtos į šachtą.

Galbūt atrodo keista, tačiau kasykloje rasite ne vieną koplyčią. Kalnakasių darbas – labai pavojingas, todėl darbininkai pasistatė vietą melstis ir tą darydavo kasryt prieš darbą. Taip pat gidas minėjo, kad kasyklose nuolat skambėdavo dainos…iš baimės likti amžiams po žeme! Tuo metu nelaimės ir darbininkų žūtys buvo ypač dažnas reiškinys.

Taip pat tikrai ne kiekvienoje druskų kasykloje rasite tiek suvenyrų parduotuvėlių ar net restoraną. Šiose – jų apstu. Taip pat kur ne kur sustatytos skirtingų akmenų ekspozicijos su paaiškinimais.

2011-10-18 Varsuva Krokuva (129) 2011-10-18 Varsuva Krokuva (131)

Ir atrodo, keliaujant nuo ekspozicijos prie ekspozicijos, pasigrožėjus koplyčiomis, paklausius labai įdomių gido pasakojimų, lyg ir nebebus kuo stebėtis. Patikėkite, bus! Judant dar vienu tuneliu, gidas sąmoningai nepasakojo, ką išvysime… Tiesa pasakius, nuo įspūdžio aikčiojome visi… prieš mus atsivėrė didžiulė salė su sietynais, kurioje, kaip vėliau paaiškinta, vyksta koncertai. Akustika joje – tobula, grožis – prikausto dėmesį bei atima žadą.

2011-10-18 Varsuva Krokuva (120) 2011-10-18 Varsuva Krokuva (119)

O dar labiau nustebome, kai sužinojome, kad laiptai, sietynai ir netgi muzikos instrumentai yra pagaminti iš druskos! Paklausus, ar yra kas nors ne iš druskos, gavome atsakymą, kad tikriausiai tik laidai elektrai ir elektriniai prietaisai 🙂

Nors šiose kasyklose lankytasi ne prieš vienus metus, įspūdis išliko didelis- lyg būta vakar… Būtinai ten nuvykite!

P.S. Geriausius viešbučių pasiūlymus aplankyti druskų kasyklas ir tuo pačiu Krokuva apsistojant šiame puikiame regione rasite ČIA .

Share